آمادگی برای مدرسه با کاردرمانی

وجود نشانه هایی در فرزند شما باعث می شود که احتمالا به کاردرمانی نیاز داشته باشد!

 

موقع  مدرسه رفتن یا حضور در کلاس های عمومی، شما یا معلم فرزند شما ممکن است متوجه یک سری از مشکلات عملکردی در فرزند خود  که در مدرسه اتفاق می افتد بشوید. هرچند ممکن است شما نتوانید کارهای درسی بچه خود را در مدرسه ببینید اما یک سری از مواردی وجود دارد که شما می توانید خارج از زمان مدرسه، دیده باشید که از این طریق می توانید به فرزندتان کمک کنید تا از خدمات کاردرمانی، بهره لازم را ببرد.

مشکل در تمرکز کردن_ اگر فرزند شما نمی تواند تمرکز لازم را بر روی تکالیفش داشته باشد، این ممکن است نشان دهنده این باشد که او ممکن است حتی تمرکز لازم را در کلاس درس هم نداشته باشد. اگر او با صداهای افرادی که در خانه صحبت می کنند حواسش پرت شود، او ممکن است تمرکز لازم در مدرسه را نیز نداشته باشد و نمی تواند از آموزش هایی که در مدرسه می بیند، بهره لازم را ببرد.

 

سخت بودن در شروع مشق نوشتن _فرزند شما ممکن است با شروع کردن برای انجام تکالیف، مشکل داشته باشد، به عنوان مثال یا نیاز دارد کسی در شروع انجام تکالیفش به او کمک کند و یا از طرفی بدون حضور کسی نمی تواند شروع به انجام تکالیفش انجام کند. کاردرمانگران، می توانند به فرزند شما کمک کنند تا بتوانند تکالیف خود را بدون مشکل در شروع آن انجام دهند و بتوانند به طور مستقل و به تنهایی تکالیف خود را انجام دهند.

 

 عدم تنظیم و سازماندهی در مسائل ریاضی­_اگر فرزند شما دائما پاسخ های غلط  به درس ریاضی می دهد ممکن است به این خاطر است که در تنظیم و سازماندهی کردن درست اعداد مشکل دارد و این موضوعی است که ممکن است با سازماندهی کردن و درک فضایی در ارتباط باشد.

 

مشکل در تایپ یا نوشتن کلمات _ آیا فرزند شما در به یادآوردن جای حروف بر روی کیبورد، حرکت دادن انگشتانش، سریع تایپ کردن (در مقایسه با دیگر همکلاسی اش) یا در صحیح نوشتن کلمات هنگام تایپ کردن یا نوشتن از روی تخته بر روی کاغذ ، مشکل دارد؟ این ها درواقع همه با مهارت های هماهنگی و کنترل حرکتی و حافظه دیداری مرتبط هستند که در این صورت یک متخصص کاردرمانی می تواند در چنین شرایطی به فرزند شما کمک کند.

 

 موضوعات مرتبط با دست خط_ اگر فرزند شما نمی تواند سریع و تمیز بنویسد، حروف را برعکس می نویسند و یا حروف را به درستی نمی نویسند یا فاصله بین حروف و کلمات را خیلی زیاد و یا خیلی کم قرار می دهند و همچنین حروف اول و آخر را اشتباه می نویسند، ممکن است نیاز به یک متخصص کاردرمانی داشته باشد تا مهارت های نوشتن خود را تقویت کند.

 

 پوشه ها و کوله پشتی های نامرتب_ این می تواند نشان دهنده این باشد که فرزند شما، مهارت های سازماندهی ضعیفی دارد و این هر روز روی انجام دادن صحیح تکالیفش تاپیر خواهد گذاشت.

 

تکالیف های فراموش شده_ وجود یک جدول کاری و یا یک تقویم کاری برای فرزند شما لازم است چرا که این سیستم کمک می کند تا فرزندتان مسیر خود را در زمینه تحصیلی به راحتی پیگیری کند و این زمانی است که می بایست انجام تکالیف و پروژه ها، امتحانات، آزمون ها و تست های کوچک سرکلاسی، در زمان مشخصی اتفاق افتد. دراین زمان یک متخصص کار درمانی می تواند به فرزند شما در سنجش نقایص سازماندهی کردن و برنامه ریزی برای مواقعی که تکالیف به فراموشی سپرده شده اند، کمک کند و او راهبردهایی را مد نظر قرار می دهد تا فرزند شما بتواند در انجام تکالیفش مدیریت لازم را داشته باشد.

 

 عدم مدیریت زمانی_ آیا فرزند شما در مدیریت کردن زمانش به مشکل بر می خورد؟ آیا او اکثر وقتش را به سرگرمی می گذراند و این درحالی است که او اصلا زمان کافی را برای انجام دادن تکالیفش و زمان استراحتش اختصاص نداده است؟ اگر فرزند شما مقطع راهنمایی می باشد و یا حتی بزرگتر است او می بایست بتواند زمان خود را مدیریت کند و می بایست از والدین خود، کمی کمک بگیرد.

 

عملکردهای ضعیف در مهارت های حرکتی ظریف و هماهنگی_ اگر فرزند شما نمی تواند مداد را خوب نگه دارد، یا نمی تواند به راحتی نوشته را پاک کند، نمی تواند کاغذی را از وسط نصف کند یا نمی تواند چیزی را مرتب و تا کند و یا رنگ آمیزی کند، این ممکن است نشانگر این باشد که فرزند شما باید به یک متخصص در زمینه کاردرمانی مراجعه کند. وبسایت کاردرمانی توانمندسازی کودک ما که اشاره بر فعالیت های روزانه دارد را بخوانید در آنجا به یک سری از فعالیت ها اشاره شده است که می تواند مهارت های حرکتی ظریف را بهبود ببخشد و با انجام یک سری از راهکارها فرزند شما می تواند بهبودی لازم را با جلسات کاردرمانی کسب کند. متخصصان کاردرمانی بر روی مهارت های حرکتی ظریف مثل نوشتن- اینکه چگونه بطور صحیح بتوانند مداد را در دست بگیرند، آموزش برای مدیریت زمان، سریع تر حرکت دادن دست، سازماندهی، روابط فضایی، حافظه و …. کار می کنند. با بهبود بخشیدن به این مهارت ها فرزند شما شانس این را دارد تا در مدرسه عملکرد موفقیت آمیزی داشته باشد.

جهت اطلاعات تکمیلی شما را به خواندن مطلب ذیل نوشته شده در سایت کاردرمانی توانمندسازی کودک مان لینک می دهیم…..

مهارت حركتي ظريف