خيال پردازي

❇️ توانبخشی هوش

خیال‌پرداز بودن یکی از نشانه‌های هوش بالاست

 

📄‏ Sciencedaily – پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند خیال‌پردازی، احتمالا یکی از نشانه‌های هوش و خلاقیت بالا می‌باشد و افرادی که مغز پربازده‌تر و قویتری دارند، خیال‌پرداز‌ترند.

🔶 اریک شوماخر «Eric Schumacher» در این‌باره می‌گوید: «افرادی که قدرت ذهنی بالاتری دارند، ظرفیت مغزی بالاتری نیز دارند و ذهنشان دائما در حال خیال‌پردازی و پرسه‌زدن در وقایع مختلف است.»

💡 نتیجه این شد که افرادی که در طول روز بیشتر خیال‌پردازی می‌کردند، امتیازهای هوشی بالاتری را دریافت کرده بودند و نسبت به بقیه، افراد خلاق‌تری بودند. داده‌های به دست آمده از MRI نیز این مطلب را تصدیق می‌کرد.

‏🔶 شوماخر در این رابطه می‌گوید: «احتمالا بسیاری از مردم پدیده خیال‌پردازی را نشانه بدی بدانند و از آن هراس داشته باشند. آن‌ها تلاش می‌کنند که حواسشان جمع باشد اما نمی‌توانند و فکر می‌کنند مشکلی دارند؛ اما نتایج آزمایش ما نشان می‌دهد که اینطور نیست و نه تنها مشکلی ندارند بلکه بعضی‌ها حتی توانایی‌های ذهنی بالاتری دارند.»

شوماخر می‌گوید که داشتن ذهن پربازده‌تر یعنی ظرفیت ذهنی بالاتر برای فکر کردن، و ذهن پربازده ترجیح می‌دهد به جای انجام وظایف ساده، مشغول خیال‌پردازی‌های عجیب و غریب باشد.

 

🔶 اما ذهن پربازده چکونه ذهنی است؟

یک نشانه مشخص برای ذهن‌های پربازده این است که شما می‌توانید در حین مکالمات یا انجام تکالیف مختلف، هرموقع که احساس کنید زمان مناسب فرا رسیده، توجهتان را از آن بردارید و ذهنتان را مشغول چیز‌های دیگر کنید و سپس دوباره ذهنتان را متمرکز کنید؛ بدون آنکه چیز خاصی را از دست داده باشید.

 

🔻 آقای شوماخر ادامه می‌دهد: «یافته‌های ما، مرا به یاد پروفسور‌های دست‌وپا چلفتی می‌اندازد- افرادی که بی‌نظیرند، اما فقط در دنیای خودشان. این افراد به دنیای اطراف خود بی‌توجه می‌باشند.

مثال دیگر دانش آموزان مدرسه‌ای هستند که در درس خود بسیار باهوش‌اند و مطالبی که در حال تدریس است را در عرض یک دقیقه متوجه می‌شوند و بقیه زمان تدریس را به خیال‌پردازی می‌گذرانند؛ در حالیکه شاید همکلاسی‌های دیگرشان ۵ دقیقه یا بیشتر طول بکشد تا مطلب در حال تدریس را به درستی درک کنند.

 

گردآوری:

كاردرمانگر عادل فنودی

دانشجوی کارشناسی ارشد یادگیری حرکتی دانشگاه فردوسی مشهد

✅ عضو تیم کاردرمانی دفتر توانمندسازی کودک بیرجند

 

📚 منبع:
Daydreaming is good: It means you’re smart: Brain study suggests mind wandering at work and home may not be as bad as you might think — ScienceDaily
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/10/171024112803.htm