مداخله زودهنگام

 

کودک خیلی زود پس از تولد، ويژگي هاي خود را نشان خواهد داد و مهارت هایی مانند خیره شدن به اشیا، ارتباط برقرار کردن به صورتی که او اين را بخواهد نشان دهد كه به آغوش گرفته شود و نق زدن در زمان غذا خوردن را توسعه خواهد داد. اگر چه کودکان با سرعت خود رشد می کنند، اغلب حداقل در همان سن به تقويم رشدي ویژه همه ي كودكان در همان سن مانند – سینه خیز رفتن، راه رفتن، گفتن اولین کلمات – می رسند. زمانی که کودکان به نقاط عطف مورد انتظار دست نمی یابند و رشد قابل توجهی را از خود نشان نمی دهند، والدین ممکن است دچار این نگرانی شوند، اما ممکن است همیشه هم مشکل جدي وجود نداشته باشد.

دکتر \” آنِه زاچری\”، استادیار كاردرماني در مرکز سلامت دانشگاه تِنسی و نویسنده کتاب retro baby می گوید: اگر مشکلی وجود داشته باشد، خدمات مداخله زود هنگام (EI) برای کمک به کودکاني بايد در دسترس باشد که ممکن است برای رسیدن به آن نقاط عطف يا همان تقويم رشدي خود مشکل داشته باشند. مداخله زودهنگام به معنای امكان استفاده از \”خدمات درمانی\” برای كسب توانایی کودک به منظور تعامل با دیگران و محیط پیرامون وی است؛ این تجارب و تعاملات روزانه برای رشد مطلوب کودکان ضروری هستند.
در سال ۱۹۸۶، کنگره آمریکا یک برنامه مداخله زودهنگام (EIP) را تحت قانونی برای آموزش افراد دارای معلولیت در یادگیری (IDEA)، با هدف حمایت از توسعه و پیشرفت کودکان با تامین مالی در تمام ۵۰ ایالت این کشور، اجباری نمود. اين برنامه معمولا به صورت رایگان و در دسترس کودکان زیر ۳ سالی است که مشكوك به اختلال هاي تحولي (جسمي، شناختی، زبان و گفتاري)، معلولیت ها و یا نیازهای خاص هستند. معمولا متخصص اطفال ارزیابی و ارجاع اوليه را در این مورد برعهده دارد.

در بسياري از كشورها خانواده ها خدمات مداخله بهنگام را درست بعد از تولد کودک خود وقتی که یک ناتوانی ژنتیکی یا کروموزومی  (برای مثال، سندرم داون) تشخیص داه شود، دریافت می کنند.
اما لازم است بدانيد كه دیگر علائم هشداردهنده ي اولیه شامل حساسیت هاي حسي، بیقراری و ترس از حرکت، اجتناب از درآغوش گرفته شدن و یا مشکلات تغذیه ای را شامل می شود.
ملانی پوتاک، یک آسیب شناسی گفتار و زبان در لانگمونت، کلرادو و مولف کتاب “خوشحالي زمان صرف غذا با کودکان شاد” می گوید: كسب تقويم و تايم رشدي براي گاز زدن غذا ، جویدن و بلعیدن انواع غذاها معمولا تا ۳ سالگی دیده می شود. در صورتی که متوجه شويد کودک شما به مانند هم سن و سالان خود در حال توسعه اين مهارت های مهم نیست، بهتر است پس از مراجعه و مشورت با كارشناسان مراكز بهداشت محلي و شهري با ارجاع پزشك به كلينيك هاي توانبخشي سطح شهر براي ارائه خدمات بهنگام مراجعه کنید.

بخصوص اگر کودک شما رفتارهای زیر را از خود بروز نمی دهد با پزشک خود مشورت کنید:
. سینه خیز رفتن به فاصله قبل از ۱۰ ماهگی
. تکان دادن دست، اشاره کردن به شي ، یا تقلید قبل از ۱۲ ماهگی
. راه رفتن قبل از ۱۸ ماهگی
. گرفتن فنجان قبل از ۱۸ ماهگی.
. گفتن و درک حداقل ۵۰ کلمه قبل از ۲۴ ماهگی

مداخله ي بهنگام با يك ارزيابي تيمي براي تشخيص نيازهاي كودك شروع مي شود. تحقیقات نشان می دهد که خدمات مداخله زودهنگام می تواند به طور قابل توجهی اثرات تاخیرات تحولي آتي را بعنوان مثال براي كودكاني با وزن كم هنگام تولد کاهش دهد. طبق گفته دکتر زاچری: ” خدمات كاردرماني، فيزيوتراپي و گفتاری ممکن است به منظور ارتقا مهارت های حرکتی، گفتاری و تحول زباني مورد نیاز باشد”. خدمات درمانی زودهنگام ممکن است شامل مشاوره، مددكاري اجتماعي، درمان هاي حوزه ي توانبخشي ، خدمات روانشناسی، شنوایی سنجی و خدمات بینایی باشد. این خدمات می توانند به سادگی توصیه یک سمعک برای کودکی که مشکل شنوایی آن تشخیص داده شده و یا تجویز عینک برای کودک نوپایی که به تصاویر نگاه نمی کند باشد، و یا در عین حال می تواند به اندازه یک تیم از متخصصانی که در تلاش هستند تا به یک کودک مبتلا به فلج مغزی بر روی یک ویلچر برای کمک به انجام تغذیه توسط خود اقدام نمایند، پیچیده باشد.
پوتاک می گوید: \” متخصصان در کنار هم یک تیم را با هدف افزایش هماهنگی، قدرت، و ثبات در زمان حمایت از نیازهای حسی کودک و کمک به دستیابی به اهداف مورد نظر برای وی در پیش دبستانی، زمین بازی و موقع صرف غذا تشکیل خواهند داد.\”. خدمات EI در یک مرکز مداخله ي بهنگام تخصصي كودك و یا در منزل و در طول بازدیدهای درمانگران ارائه می شوند، و در صورتی که این خدمات زودتر مورد استفاده قرار گیرند نتایج آن بهتر خواهد بود.

كاردرماني
كاردرماني به ارتقا مهارت های شناختی، ديداري، حسی و حرکتی برای درک و بکارگیری اشیا کمک می کند. كاردرماني می تواند به توسعه مفاهیمی مانند اندازه و تمايز شكل (به طوری که کودکان بتوانند اشیا کوچک تر را در داخل سایز بزرگ تر همان شي جای دهند)، هماهنگی بین چشم و دست برای استفاده از یک قاشق و مهارت های حسی برای نوشتن بر روی یک سینی که با كرم ریش تراشی پوشانده شده است بیانجامد.

درمان گفتار و زبان
گفتار درمانی که به آن آسیب شناسی گفتار و زبان نیز گفته مي شود به بهبود ارتباط زبان بياني و زبان دريافتي همچنین مهارت های حرکتی شفاهی برای صحبت کردن و بلعیدن کمک می کند. گفتار درمانی می تواند شامل استفاده از گفتار، تصاویر، اشارات و ابزارهاي الکترونیکی باشد.

نوشته شده توسط تيم كاردرماني كلينيك توانمندسازي كودك بيرجند
🆔 @empoweringkidclinic
☎️ ۰۵۶-۳۲۳۱۴۰۰۰