مشكل در يكجا نشستن

📍 چرا كودك من يكجا بند نمي شود؟ چرا کودک من یکجای ثابت نمی نشیند؟

 

يك نَفَر تلفني با من تماس گرفت او از اين شكايت داشت كه چرا پسر ٦ساله ي من نمي تواند در كلاس يكجا بنشيند. قرار است از طرف مدرسه آزمون اختلال بيش فعالي/نارسايي توجه يا تاخير رشدي يا تستي مبني بر امكان وجود اختلالات ديگر از او گرفته شود.

مادر اينطور توصيف مي كرد كه هر روز با استيكر زرد كه مربوط به رفتار بد مي شد از مدرسه به خانه مي آمد در حاليكه بقيه دانش آموزان با استيكر سبز كه مربوط به رفتار خوب بود به خانه مي رفتند.

هر روز از مدرسه تذكر مي گرفت كه اين رفتارش كه نمي تواند براي مدت طولاني يكجا بنشيند به لحاظ اجتماعي قابل پذيرش نيست.

 

اين روزها اين مسئله شايع شده است و كودكان بيشتر از قبل دچار مشكلات مربوط به ضعف مهارت هاي توجه، ضعف كنترل عواطف و تعادل، قدرت و تحمل كاهش يافته، افزايش رفتار تهاجمي و ضعف سيستم ايمني هستند.

بنابراين نياز كودكان به خدمات كاردرماني براي درمان اين مسائل مربوط به تاخير رشدي و حسي شان رو به افزايش است.

يك روز معلم كلاس پنجم مدرسه دخترم از من بعنوان كاردرمانگر خواست كه از كلاسش كه دانش آموزان آن مشكل در تمركز دارند و دائم در حال حركت هستند بازديد كنم. نزديك به پايان روز تقريبا همه كودكان در حال وول خوردن بودند.

بعضي كودكان بطور پرخاشگرانه و تهاجمي با خط كش همديگر را مي زدند، يكي از بچه ها دائم صندلي را به جلو و عقب حركت مي داد و ديگري مشغول جويدن ته بطري آب بود و بالاخره هر كدام بنوعي با توجه به سن خود حركات زيادتر از معمول در كلاس داشتند.

 

پس از تجربه ي آن روز نه فقط درباره اين كلاس پنجمي ها بلكه به اكثريت كودكان فكر مي كردم و به مشكلات شان. آيا ما حساس تَر شده ايم يا واقعا اين روزها كودكان مشكلات حسي بيشتري را تجربه مي كنند؟ دليل اين مشكلات چيست؟ و بسياري سوالات ديگر كه ذهن من را به خودش اشغال كرد.

خب بايد بگوييم كه با خواندن اين كتاب مي توانيد پاسخ سوالات خود را پيدا كنيم.

خبر خوب اين است كه بسياري از اين مشكلات كودكان قابل درمان است و تاحدي هم قابل بيشگيري است. در اين كتاب مي توانيد از راهكارهايي براي مواجهه كردن كودكان با موقعيت هاي ايده آل با انجام بازي هاي فعال بيرون از منزل، مشكلات تحولي كودكان را خنثي كنيد يا به نوعي تعادل برسانيد.

در مطلب بعدي به بيان مشكلات تحولي شايع كه اين روزها كودكان با آن دست و پنجه نرم مي كنند، مي پردازيم. و به بسياري از سوالات والدين پاسخ مي دهيم.

 

ترجمه از كتاب مربوط به تصوير ☺️

 

كاردرمانگر فائزه يوسف زاده

✅ عضو تيم كاردرماني دفتر توانمندسازي كودك بيرجند