وزن كم تولد و لزوم ارجاع به موقع

آیا تولد نارس (زایمان پیش از موعد) با مشکلات یادگیری و توجه ارتباط دارد؟

نویسنده الیزابت هارستاد – پزشک، کارشناس ارشد بهداشت عمومی

یک پرسش مهم

پرسش: دختر من نارس (پیش از موعد مقرر) به دنیا آمده است. آیا کودکان نارس دارای ریسک بالای ابتلا به مشکلات یادگیری و توجه هستند؟

 

پاسخ سوال مطرح شده

بله، کودکانی که پیش از موعد به دنیا می‌آیند، ریسک بالای ابتلا به مشکلات یادگیری و توجه دارند.

تولد نارس اينگونه تعريف مي شود؛ به دنیا آمدن پیش از شروع هفته ۳۷ ‌اُم بارداری (بارداری کامل ۴۰ هفته طول می‌کشد). هرقدر زایمان کودک زودتر از موعد باشد، ریسک ابتلا به مشکلات یادگیری و توجه نیز در آن کودک بالاتر خواهد شد.
اما این موضوع به این معنا نیست که تمام کودکان نارس دچار مشکلات توجه و یادگیری می‌شوند، بسیاری از آن‌ها اصلاً دچار این اختلالات نمی‌شوند. فقط ریسک ابتلا در این کودکان بیشتر است.

 

وزن کم هنگام تولد نیز از عوامل آسيب زاي دیگر است. بیشتر کودکان با وزن کامل و بیش از ۲۵۰۰ گرم (حدوداً ۵ پوند، ۸ اونس) متولد می‌شوند. کودکانی که در زمان تولد وزن کمتر از این دارند، ریسک ابتلا به مشکلات یادگیری و توجه در آن‌ها بیشتر است.

عوامل بسیار دیگری نیز وجود دارند که بر رشد کودک نارس تأثیر می‌گذارند. برخی کودکان نارس، بیماری‌های پزشکی جدی دارند. ژنتیک نیز در این زمینه نقش دارد. همچنین استفاده از مواد مخدر و الکل در زمان بارداری نیز از عوامل مؤثر است.

این عوامل به ما کمک می‌کنند تا شرح دهیم چرا برخی از کودکان نارس دارای مشکلات یادگیری و توجه هستند و برخی دیگر مشکلی ندارند.

بسیاری از کودکان نارس، مراحل مهم رشدی خود را به‌موقع طی می‌کنند. اما تعدادي از آن‌ها ممکن است دچار تأخیر در رشد شوند. تأخیر رشدي، یکی از علائم اولیه مشکلات یادگیری است.

 

کودکانی که تأخیر رشدی دارند ممکن است نماگرها يا همان تقويم رشدي مهم اولیه زندگی خود را به‌موقع طی نکنند. اين نماگرهاي مهم اولیه شامل کارهایی مانند راه رفتن یا صحبت کردن است.

اما برخی اوقات این تأخیرها تا وقتی کودک به سن پیش‌دبستانی یا بالاتر برسد، خودشان را نشان نمي دهند. حتماً برای مراحل مهم اولیه کودک خود، جدول زمانی تنظیم کنید.

برای مثال، کودکی که سه ماه زودتر از موعد به دنیا بیاید ممکن است نسبت به کودکی که به‌موقع به دنیا آمده، سه ماه دیرتر صحبت کند یا راه برود که در این صورت تأخیر در رشد محسوب نمی‌شود.

 

تولد نوزاد نارس، ریسک مشکلات خواندن، مهارت‌های حرکتی، ریاضی، اختلال بيش فعالي/نارسايي توجه و دیگر مشکلات مربوط به يادگيري را افزایش می‌دهد. اگر نگران کودک خود هستید و هنوز او را برای ارزیابی جامع نبردید، احتمالا اکنون زمان خوبی برای انجام این کار است.

ارزیابی به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید در کدام جنبه در خصوص مسائل یادگیری کودک تان مشکلی ندارد و به جنبه‌هایی که در آن دچار مشکل است نیز کمک می‌کند.

نظارت دقیق بر رشد کودک – و همکاری با مدرسه کودک – نیز مي تواند کمک بزرگی ‌باشد.

 

ترجمه شده توسط تيم كاردرماني كلينيك توانمندسازي كودك